Mocny odkurzacz – 750 Watt, 900 Watt czy 2000 Watt?

Jeżeli popsuł Ci się Twój stary, wysłużony odkurzacz o wysokiej mocy i chcesz kupić model o identycznych parametrach, możesz być bardzo zaskoczony. Od 2014 roku na terenie Unii Europejskiej mogą być sprzedawane jedynie odkurzacze mocy niższej niż 900 Watt.  Z czego wynikają takie obostrzenia? Pomysłodawcy projektu tłumaczą, że wymogi dotyczące obniżające maksymalną moc mają na celu dbanie o ekologię. Oszczędność na energii jest porównywana do poziomu wymaganego do zasilania metra w Londynie przez około 20 lat.

Odkurzacz o mocy 900 Watt

Jak zapewniają producenci sprzętów AGD, ograniczenie mocy odkurzaczy nie wpływa negatywnie na skuteczność sprzątania. Moc odkurzacza to nie tylko moc jego silnika, ale również moc ssania, którą mierzymy w ilości przepływu przez odkurzacz dm3 powietrza w ciągu sekundy. Często mieści się ona w przedziale 50 – 600 W. Jeżeli jednak w Twoim domu są zwierzaki gubiące sierść, nieco wyższa moc odkurzacza może być bardzo pomocna. Pamiętaj, że odkurzacz o mocy 900 Watt to maksymalny poziom dostępny w sklepach.

Odkurzacz o mocy 750 Watt

Nieco mniejsza maksymalna moc odkurzacza 750 Watt zapewnia wysoką skuteczność odkurzania ale i niższą głośność. Jest to dobre połączenie obydwu parametrów, jeżeli moc nie jest dla Ciebie czynnikiem przeważającym o wyborze modelu urządzenia.

Odkurzacz o mocy 650 Watt

Niższa moc odkurzacza jeżeli nie posiadasz w domu zwierząt lub wymagających, grubych dywanów generuje także oszczędności. Zakładając że odkurzacz pracuje około godzinę tygodniowo, rocznie na odkurzaczu o mocy 650 W (w porównaniu do modelu o mocy 1600 W) oszczędzamy około 35 złotych.