Odkurzacz dla alergika – filtr EPA, HEPA i filtr wodny

Życie alergika wcale nie jest łatwe. Dotyczą one dzieci a także osoby dorosłe może na nie cierpieć aż 30% populacji. Ponad połowa z nich to alergie wziewne, czyli wrażliwość na pyłki oraz kurz i obecne w nim roztocza. Stąd aby utrzymać komfort przebywania we własnym mieszkaniu należy odkurzanie jest koniecznością. To prosty i niedrogi sposób aby poprawić samopoczucie osoby która ma dosyć kichania, łzawienia czy wysypki na samą myśl o pyłkach i roztoczach. W samym odkurzaczu natomiast najważniejszy jest skuteczny filtr, który zatrzyma szkodliwe cząsteczki, zamiast znowu wypuścić je w powietrze. Poniżej przedstawiamy na jakie parametry warto zwracać uwagę aby odkurzacz dla alergików był prawdziwą pomocą.

Odkurzacz z filtrem EPA

Skuteczność filtru określa się na podstawie tego jak małe cząsteczki jest w stanie zatrzymać, a przepuścić tylko czyste powietrze.  Alergeny, wirusy, bakterie  i roztocza mają wymiary kilku mikronów, dlatego odkurzacz dla alergika powinien być w stanie je zatrzymać by nie dostawały się z powrotem w atmosferę. Filtr HEPA to aktualnie najlepszy filtr, który jest w stanie wychwycić nawet najmniejsze cząsteczki które są przyczyną objawów chorobowych.

  • EPA E10Efficiency Particulate Air 10 – zatrzymują cząsteczki w rozmiarze do 0,4 µm. Ich efektywność całkowita to 85%, czyli 15% tego typu nieczystości zostanie przepuszczona przez filtr ponownie do atmosfery.
  • EPA E11Efficiency Particulate Air 11 – działa tak samo jak filtr EPA E10, ale ma wyższą skuteczność – przyjmuje się że jest to 95%, ale 5% nadal wraca do atmosfery.
  • EPA E12Efficiency Particulate Air 12 – filtr zatrzyma cząsteczki rozmiarze 0,1 µm, ale nie 0,3 µm, które to o dziwo są trudniejsze w filtracji niż cząsteczki 0,1 µm, a jego efektywność wynosi 99,5%.

Tej klasy filtry powietrza znajdziemy w większości popularnych odkurzaczy. Są skuteczne w zatrzymywaniu alergenów i dla większości społeczeństwa to w zupełności wystarczy. Warte polecenia są odkurzacze Tefal z dużą ilością szczotek oraz odkurzacze Electrolux, które są najcichsze na rynku. A więc oprócz dobrego filtra powietrza masz też dodatkowe bonusy w swoim odkurzaczu.

Odkurzacz z filtrem HEPA

Najwyższą klasą odznaczają się filtry H13 i H14, zwane popularnie filtrami HEPA. Są to te same filtry, które są montowane w popularnych oczyszczaczach powietrza. Masz więc gwarancję absolutnie wysokiej skuteczności filtrowania powietrza, co jest bardzo ważne dla alergików uczulonych na wszelkie pyłki, kurz i roztocza.

  • HEPA H13High Efficiency Particulate Air 13 – pierwszy filtr który zatrzyma cząsteczki w rozmiarze 0,3 µm. Są to niektóre wirusy, bakterie, roztocza, pył ze smogu i inne drobnoustroje. Skuteczność to aż 99,95%.
  • HEPA H14High Efficiency Particulate Air 14 – ma najwyższą skuteczność – aż 99,975%.

Odkurzacze z filtrem HEPA są najlepsze i najbardziej polecane dla alergików. Gdy przez pyłki oczy ciągle łzawią albo z nosa leci katar, to + 1% skuteczności przechwytywania cząsteczek robi ogromną różnicę. Wiadomo że na zewnątrz nie można zapanować nad pyłkami, ale przynajmniej Twoje mieszkanie może być oazą spokoju. Polecamy zwrócić uwagę na odkurzacze Electrolux dla alergików – oprócz filtrów Allergy + są bardzo ciche w działaniu. A podczas sezonu wzmożonego pylenia roślin i częstego odkurzania czynnik ten jest istotny.

499,00 
687,22 
299,00 
399,00 

Odkurzacz z filtrem wodnym

Istnieje także przekonanie, że to odkurzacze wodne są najlepszym sposobem walki z niechcianymi alergenami. Wszystkie nieczystości trafiają na filtr wodny, tracą swoje lotne właściwości i są skutecznie  zatrzymywane w wodzie. Dodatkowo powietrze które jest wydmuchiwane z odkurzacza na zewnątrz jest nawilżone. Z drugiej strony woda oprócz zatrzymywania kurzu tworzy jednocześnie dobre środowisko dla dalszego rozwoju grzybów i pleśni. Stąd jeżeli chcesz nabyć odkurzacz wodny dla alergika, pamiętaj aby wylewać i wymieniać wodę po każdym odkurzaniu. Warto też co pewien czas dezynfekować pojemnik na wodę skutecznym środkiem przeciwgrzybicznym. Istnieją też odkurzacze dla alergików które mają jednocześnie filtr HEPA i filtr wodny.